Перейти до контенту

Дерен справжній – фармакологічні властивості рослини


Дерен справжній (Cornus mas, кизил) – це невелике дерево або кущ, який відноситься до родини деренових. Листя цієї лікарської рослини велике, ланцетне або яйцеподібне, просте, загострене, цілісне. Квіти дерену дрібні, правильні, жовтого відтінку, розташовані в зонтикоподібних суцвіттях. Плоди цього куща грушоподібної або циліндричної форми соковиті червоні кістянки. Цвіте ця рослина до появи листя, з березня по квітень, а плоди достигають в серпні та вересні.

Дерен справжній досить поширений в чагарниках та лісах Криму, росте він у лісостепових західних районах Карпат і в Прикарпатті. Значно рідше зустрічається в Кіровоградській, Черкаській та інших областях України.

Хімічний склад дерену справжнього

Хімічний склад дерену справжнього не дуже різноманітний, однак рослина містить багато корисних речовин. Кизил має близько 3 % яблучної, янтарної та лимонної кислот, майже 10 % цукрів, пектинові речовини, ефірну олію, більш ніж 50 мг% аскорбінової кислоти. В корі містяться гіркоти і глікозид корнін. Крім цього, в усіх частинах цієї лікарської рослини є значна кількість дубильних речовин. Зокрема, в листі і корі дубильних речовин буває до 15 %.

У якості лікарської сировини застосовуються плоди, листя і кора цього куща. До категорії лікарських рослин кизил належить неофіційно.

Застосування та лікувальні властивості дерену

Про лікувальні властивості цього куща людям відомо з давніх часів. Навіть Гіппократ звертав увагу на те, що відвар листя кизилу дуже корисний при захворюваннях шлунка. Також відомо, що кору дерену застосовують як зовнішній засіб при лікуванні фурункульозу, а відвар кори з коренями допомагає при малярії.

Плоди дерену справжнього широко застосовуються в нетрадиційній медицині й сьогодні. Їх вживають у вигляді відвару або їдять свіжими. Плоди кизилу є чудовим в’яжучим засобом при проносах, застосовують їх для лікування цинги, покращення апетиту, а також як протигарячковий і тонізуючий засіб.

Свіжі плоди дерену справжнього є дуже корисними при цукровому діабеті та для людей, що мають схильність до діабету. Справа в тому, що сік цього дерева має властивість зменшувати рівень цукру в крові та стимулювати роботу підшлункової залози. Плоди рослини їдять свіжими, їх маринують, сушать, варять з них варення, вичавлюють сік та готують повидло.

При шлункових розладах і проносах застосовують настій плодів кизилу справжнього, який готують з 10 грам сушеної сировини і склянки окропу. Цей настій вживають як звичайний чай.