Перейти до контенту

Дзвоники скупчені – опис рослини та її властивостей


лікувальні властивості дзвоників скупчених Дзвоники скупчені (Campanula glomerata) - це м’якоопушена або гола, багаторічна, трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини дзвоникових. У неї просте, тупо гранчасте, прямостояче стебло червонявого або зеленувато-сірого кольору, висотою від 25 до 80 см. Листя дзвоників цілісне, чергове. Нижні листки довгочерешкові, видовжені, ланцетні або яйцеподібні. Біля основи листки округлі або серцеподібні, а верхні листки – ланцетні, яйцеподібні, сидячі, трохи обгортають стебло, нерівномірно зарубчасто-пилчасті. Квіти цієї трави двостатеві, правильні, сидячі, зрослопелюсткові, розміщені в пазухах верхніх листків та утворюють верхівкові головки, оточені при основі яйцеподібними листками. Віночки квітів дзвоникоподібні, фіолетового відтінку, на ортиту своєї довжини розділені на частки. Плоди дзвоників скупчених коробочки, цвіте ця трава з червня по серпень.

Дзвоники скупчені поширені всюди на території нашої країни. Вони ростуть на узліссях, суходолах, у лісах і чагарниках.

Хімічний склад і застосування дзвоників скупчених

З метою приготування лікувальних засобів застосовується сировина, яку збирають у період цвітіння рослини. До категорії лікарських рослин дзвоники відносяться неофіційно.

Хімічний склад дзвоників скупчених вивчений недостатньо. Відомо що рослина містить кемпферол, алкалоїди, кумарову і кавову кислоти, кверцетин, аскорбінову кислоту і каротин. Однак деякі вчені ставлять під сумнів наявність алкалоїдів у складі рослини.

В нетрадиційній медицині дзвоники скупчені відомі своїми антимікробними, заспокійливими, знеболюючими і протизапальними властивостями.

Як внутрішній засіб застосовується настій дзвоників скупчених, який допомагає при лихоманці, кашлі, ломоті, гастралгії, мігрені, атеросклерозі, запорах, жовтяниці, надмірних місячних та сифілісі. Як зовнішній засіб ця рослина використовується для приготування ванн при епілепсії, грудниці, бешихових запаленнях, ангіні, гінгівітах і стоматитах. В останніх випадках з рослини роблять полоскання, обмивання і компреси.

В давні часи порошок з цієї лікарської рослини застосовували для присипання лишаю і панарицій. При укусах тварин цю траву застосовували для припарок.

Настій для внутрішнього вживання готують з двох чайних ложок трави дзвоників скупчених і склянки окропу. Засіб слід настоювати дві години і пити по столовій ложці тричі на добу.