Перейти до контенту

Котяча м’ята справжня – лікувальні властивості та використання


лікувальні характеристики котячої м'яти Котяча м’ята справжня (Nepeta cataria) - це трав'яниста, густоопушена, багаторічна лікарська трава, що належить до родини губоцвітих. У неї вертикальне чотиригранне стебло завдовжки 40 - 90 см. Листя котячої м’яти довгочерешкове, супротивне, трикутно-яйцеподібної форми з великими зарубчатими виїмками. Квіти цієї трави неправильні, розташовані кільцями такими чином, що утворюють циліндричне щільне суцвіття. У квітів біляві двогубі віночки, а плоди котячої м’яти складаються з чотирьох горішків. Цвіте рослина з червня до жовтня.

Котяча м’ята справжня поширена всюди на території нашої країни. Цю страву можна побачити на гірських схилах, галявинах, біля доріг, на засмічених місцях та в чагарниках. На території Криму котячу м’яту інколи культивують як ефіроолійну культуру.

Фармакологічні властивості та хімічний склад котячої м’яти

Для приготування лікувальних препаратів застосовується трава (Herba Nepetae catariae), яку заготовляють під час цвітіння котячої м’яти. До категорії лікарських рослин ця трава відноситься неофіційно.

Хімічний склад котячої м’яти повністю не вивчений, але відомо про вміст у рослині гірких і дубильних речовин, ефірної олії, вітаміну С, сапонінів та глікозидів.

Під час досліджень впливу цієї рослини на тварин було встановлено, що вона викликає збільшення сили скорочень серцевого м’язу майже на 40 %. При цьому часто спостерігається прискорення ритму серця.

Котяча м’ята справжня є відомим протимікробним і жовчогінним засобом. Настій з рослини вживають для покращення апетиту, при серцевих неврозах, гастритах з низькою кислотністю шлунка, а також для лікування атонії, яка супроводжується запорами, при застоях у жовчних шляхах і жовчному міхурі. За допомогою цією рослини можна успішно лікувати бронхіт, задишку, кашель та інші захворювання дихальної системи. Допоможе ця рослина подолати істерію, депресію, вона очищає кров і нормалізує місячні у жінок.

У якості зовнішнього засобу настій котячої м’яти застосовується для загоєння гнійних ран і при деяких шкірних захворюваннях.

Для внутрішнього вживання готують настій з котячої м’яти. Для цього склянкою окропу заливають дві столові ложки подрібненої трави і витримують дві години. Потім ліки проціджують і приймають три рази на добу по півсклянки.