Перейти до контенту

Безпечна поведінка на кухні для дітей і мам


безпечне користування плитою - Вимоги безпеки при користуванні плитою
- Правила безпечної експлуатації газової плити
- Правила безпечної експлуатації електроплити
- Загальні правила безпеки при використанні духовки
- Підлога - джерело небезпеки
- Безпека дитини на кухні
- Важливо закрити гострі кути
- Обережно діти
- Додатково про безпеку на кухні для мам

Кухня в будинку - це його серце. Саме від кухні залежить, наскільки затишним він буде, наскільки приємно буде знаходитися в ньому всій сім'ї. В принципі, питання безпечної поведінки актуальні для будь-якої сім'ї, а вже там, де є діти, це особливо важливо. Дійсно, це приміщення зберігає в собі безліч небезпек для малюків: гострі кути, окріп, гострі і гарячі предмети, які можу травмувати дитину. Ніхто не закликає скласти чіткий список всіх «можна» і «не можна», але заздалегідь запобігти неприємностям при перебуванні на кухні просто необхідно. Про правила безпечної поведінки на кухні піде мова у цій статті.

Вимоги безпеки при користуванні плитою

Без плити кухня - це не кухня. І в цьому немає нічого дивного. Навіть збираючись на відпочинок з дитиною, перевіряючи стан номерів в пансіонатах і турбазах, батьки намагаються зайняти такий номер, де є плита. Ну а в квартирах і будинках при виборі цієї техніки потрібно враховувати різні нюанси, що стосуються безпеки користування.

Правила безпечної експлуатації газової плити

1. Ні в якому разі не можна встановлювати газову плиту за гарнітурою. Це ускладнює доступ до газу, і при виникненні витоку буде неможливо добратися до труб, щоб його перекрити і почати ремонт. Необхідно переконатися, що витяжка добре працює. В цьому випадку, якщо відбудеться витік газу, якісна вентиляція врятує мешканців будинку від біди.

2. Газову плиту слід використовувати тільки за призначенням. В жодному випадку не можна включати її, щоб обігріти будинок або просто сушити над нею вологі речі. Це може призвести до займання, травм і навіть смерті.

3. Не можна залишати без нагляду включену плиту. Полум'я може бути погашене протягом, що викличе накопичення газу в приміщенні, отруєння членів сім'ї та інші нещастя, пов'язані з вибухом або смертю.

4. Після того, як робота з газовою плитою буде завершена, бажано провітрити приміщення, бо включені конфорки виділяють шкідливі речовини. Необхідно стежити за тим, щоб полум'я горіло рівно і мало блакитний колір. Якщо вогонь червоний або жовтий - газ повністю не згорає. В цьому випадку треба швидко вимкнути плиту і провітрити приміщення.

5. Не можна зберігати поруч з газовою плитою легкозаймисті предмети.

Правила безпечної експлуатації електроплити

1. Включення і виключення електричної плити з мережі живлення необхідно здійснювати сухими руками, тримаючись при цьому не за шнур, а за вилку.

2. Не можна залишати включену плиту без нагляду.

3. Щоб зняти посуд з плити необхідно скористатися рушником або спеціальною ганчіркою, щоб уникнути опіків (це ж правило стосується всіх нагрівальних плит і приладів).

4. Перед тим, як поставити посуд на плиту, треба переконатися, що він сухий. В іншому випадку може статися замикання.

5. Не можна ставити на плиту пластиковий посуд, бо він швидко розплавиться.

6. У разі появи запаху горіння слід негайно вимкнути плиту.

7. Під час роботи з плитою не варто забувати, що вона сильно нагрівається, і треба бути дуже акуратним, щоб не отримати опіки.

Загальні правила безпеки при використанні духовки

1. Духовку потрібно використовувати тільки за призначенням, для випічки і запікання. Підігрівати в духовці їжу заборонено, для цього слід користуватися мікрохвильовою піччю.

2. Не можна залишати включену духовку без нагляду.

3. Вставляти і виймати з включеної духовки посуд необхідно у спеціальних рукавичках або за допомогою ганчірки, щоб уникнути опіку. Відкривати духовку теж потрібно спеціальною ганчіркою, тому що поверхня духовки можуть сильно нагріватися.

4. При роботі духовки необхідно провітрити приміщення, щоб позбутися неприємного і шкідливого запаху згоряння.

5. Після завершення роботи духовку необхідно вимкнути

Підлога - джерело небезпеки

Отже ми вже переконалися, що кухня вимагає дотримання правил безпеки. Але плита не є найбільш небезпечним предметом. Більш небезпечним джерелом неприємностей і травм є кухонна підлога, особливо якщо вона мокра. Один неправильний рух, і можна отримати травму. Щоб цього уникнути необхідно перед початком роботи на кухні перевірити стан підлоги.

Сьогодні все частіше можна побачити наливні підлоги, або підлоги вкриті керамічною плиткою. Це красиво, практично, але вода на такій поверхні залишиться непоміченою. Найкраще вибирати підлогу з матовою поверхнею. Можливо це не дуже красиво, але така підлога зможе захистити мешканців від ковзання і падіння.

Шорстка підлога, звичайно, захистить від ковзання, але з точки зору практичності це не найкраще рішення.

Безпека дитини на кухні

До облаштування робочої кухонної зони треба підходити з високою відповідальністю. Якщо не дотримуватися правил безпеки, то кухня може перетворитися з найнебезпечніше місце будинку. Матеріал, з якого буде виготовлена робоча кухонна зона, повинен бути якісним, нетоксичним, надійним і безпечним. Ми зараз не будемо розглядати, чим краще облицювати стіни - плиткою чи склом, та яку саме вибрати стільницю (дерев'яну, мармурову чи з еко-матеріалів). Замість цього ми спробуємо описати ті моменти, які можуть призвести до травмування дітей і людей, що перебувають у робочій зоні.

Важливо закрити гострі кути

Гострі кути на кухні можуть призвести до різних побутових травм. Як відомо, жінки багато часу проводять на кухні, де є значна ймовірність травмуватися до гострих куті меблів. Щоб цього уникнути, бажано заздалегідь вибирати меблі без кутів, з округленими поверхнями. Якщо ж при покупці цей момент був упущений, варто подбати про накладки на кути. Це зменшить ймовірність травм у дорослих та дітей.

Обережно діти

Кухня є досить небезпечною зоною для дітей. Щоб захистити дитину, потрібно дотримуватися декількох порад з безпечної поведінки.

1. По-перше, це меблі. Подумайте про них заздалегідь. Як вже говорилося, меблі найкраще вибирати із закругленими краями. Якщо вони вже куплені, варто скористатися силіконовими накладками на кути. Так дитина не зможе травмуватися, особливо, коли вона тільки починає ходити і їй цікаво абсолютно все.

2. По-друге, кухонний стіл краще всього вибирати такий, який і без скатертини буде добре виглядати. У маленьких дітей є звичка все стягувати на себе і ймовірність того, що дитина стягне на себе скатертину, досить велика. Тому краще не ризикувати. Та й саме покриття скатертиною кухонного столу давно стало старомодною тенденцією.

3. По-третє, всі шафи і шухлядки, в яких зберігаються різні засоби та гострі предмети, необхідно замкнути або придбати спеціальні блокуючі замки. Звичайно, можна тимчасово перекласти небезпечні предмети вище, щоб дитина їх не дістала, але це не найкращий метод безпеки.

4. По-четверте, це підлога. З того моменту, як дитина почне ходити, слід більш ретельно стежити за підлогою. Якщо підлога буде вологою, буде ймовірність, що дитина посковзнеться та отримає травму. Діти часто щось проливають на підлогу і більшість видів покриття цього не переносять, тому бажано віддати перевагу неполірованому керамограніту.

5. Розетки на кухні, як і в усьому будинку, повинні розташовуватися на такій висоті, щоб дитина не могла до них дотягнутися. Однак найкращим варіантом буде використання спеціальних заглушок.

6. Готувати їжу найкраще на віддалених від переднього краю конфорках, щоб дитина не змогла дотягнутися до посуду. Якщо всі конфорки зайняті, слід повернути посуд ручками до стіни, бо дитина дуже легко може перекинути його на себе. Можна придбати спеціальний екран, який захищає поверхню плити від дитячого втручання. Такий екран представляє собою панель, що кріпиться до плити. Він жаростійкий, легкий і прозорий, але в той же час він не дозволить малюкові дотягнутися до посуду. Якщо дитина трохи старша, їй необхідно пояснити, що в жодному випадку не можна бавитись з плитою.

7. Включену побутову техніку залишати без нагляду не можна. Дуже добре, якщо у приладів можна сховати шнури. Ще краще придбати побутову техніку з системою батьківського контролю, адже малюки дуже люблять натискати різні кнопки.

Додатково про безпеку на кухні для мам

Порядок під час готування на кухні - крок до безпеки. Щоб перебувати на кухні було комфортно і безпечно, слід дотримуватися нехитрих правил.

1. В першу чергу потрібно перевірити, чи в хорошому стані кухонний інвентар, чи немає сколів та тріщин на емальованому посуді, та замінити на емальований алюмінієвий посуд.

2. Перед включенням електричної плити слід переконатися у справності захисного заземлення.

3. Під час готування потрібно обов'язково включати вентиляцію.

4. Слід ретельно стежити, щоб при закипанні вміст каструлі не вилився через край.

5. Сковорідки і каструлі потрібно ставити і знімати з плити за допомогою спеціальних ганчірок або рушників.

Під час приготування їжі мамі теж потрібно бути обережною. Продукти різати можна тільки на спеціальній дошці і добре заточеними ножами. При використанні м'ясорубки продукти потрібно подавати спеціальним товкачем, а не руками. Передавати вилки і ножі іншим людям потрібно тільки ручкою вперед.