Перейти до контенту

Косоокість в дітей – причини, лікування та профілактика


косоокість у дітей - Причини появи косоокості в дитини
- Різновиди косоокості в дітей
- Діагностика та лікування косоокості в дітей
- Методи профілактики косоокості
Порівняно з багатьма іншими захворюваннями очей, косоокість в дитини можна легко розпізнати навіть не звертаючись до офтальмолога. Косоокістю називається патологія очей, при якій одне або обидва ока при прямому погляді є постійно відхиленими від центральної осі. Іншими словами, обидва ока дитини дивляться у різних напрямках, а не в одному. Таким чином при цьому захворюванні дитина не може сфокусувати свій погляд на той чи інший предмет. Відомо, що косоокість у дітей розвивається в основному у період від 2 до 3 років. Саме в цей час в дитини відбувається формування синхронної роботи очей. Як свідчить офтальмологічна статистика, в більшій або меншій степені косоокість в середньому властива двом дітям із ста. А тепер давайте розглянемо причини, способи лікування та профілактики косоокості у дітей.

Причини появи косоокості в дитини

Перерахувати всі можливі причини, що можуть призвести до виникнення цього порушення, практично неможливо, адже їх дуже багато, починаючи від різноманітних травм, і до генетичної схильності. Однак, серед найбільш ймовірних причин косоокості слід назвати:

- несвоєчасну або неправильну корекцію міопії, астигматизму або далекозорості;
- інфекційні хвороби головного мозку і травми;
- родові травми або вроджені захворювання;
- пухлини, судинні та запальні захворювання очних м'язів;
- фізичні та психічні перевантаження;
- неправильні зорові навантаження.

Різновиди косоокості в дітей

Загалом офтальмологи розрізняють дві основні форми косоокості – паралітичну і співдружню. В останньому випадку в дитини косить або праве або ліве око, причому степінь відхилення кожного ока від центральної осі майже однакова. У більшості випадків співдружня косоокість в дитини пов'язана з певною специфікою будови ока. Ця форма порушення зору зазвичай передається спадково, тому вона досить часто проявляється в дитячому віці.

Паралітична косоокість в дітей найчастіше розвивається після пошкодження або травми окорухових м'язів. Також захворювання може виникнути під час захворювання зорового нерва. При паралітичній косоокості косить тільки одне око. В такому випадку, якщо дитина дивиться на той чи інший предмет, її хворе око погано рухається або взагалі не рухається. При цьому здорове око змушене відхилятися на більший кут.

Загалом косоокість може бути:

- збіжною (вона найчастіше буває при далекозорості), при якій одне око постійно відхиляється в сторону носа;
- розбіжна (зазвичай супроводжується міопією), при якій одне з очей намагається відхилитись в бік скроні;
- вертикальна, якщо одне око відхиляється вниз або вгору.

У повсякденному житті першими косоокість в дитини помічають, як правило, батьки та ближні (однокласники в школі або однолітки в садку). При цьому дорослі можуть неодноразово підмічати, що положення очей в дитини періодично або постійно несиметричне. Діти в таких випадках часто скаржаться на роздвоєння зображення в очах, головний біль і запаморочення. При цьому дитина може бачити замість об'ємного зображення плоске, вона відчуває погіршення гостроти зору в одному або двох очах, а також може сама помітити, що одне око у неї косить.

Досить часто косоокість, яка розвинулась у ранньому дитинстві, негативно впливає на формування психіки. Причиною цього є порушення сприйняття дитиною навколишнього середовища. Інколи внаслідок таких порушень у дітей сповільняється розумовий та фізичний розвиток. Слід також зазначити, що досить часто косоокість провокує появу ускладнення у формі амбліопії, яка супроводжується швидким погіршенням зору того ока, яке косить. Це відбувається в результаті неправильного та недостатнього навантаження на очні м'язи.

Діагностика та лікування косоокості в дітей

Однозначно встановити дитині діагноз косоокість може лише дитячий офтальмолог після відповідного обстеження та встановлення всіх ймовірних причин виникнення порушення. Очний лікар в першу чергу перевіряє гостроту зору, застосовуючи відому багатьом людям спеціальну таблицю. Потім офтальмолог визначає кут косоокості, встановлю синхронність роботи обох очей, використовуючи спеціальні дзеркала, та аналізує рухливість очних яблук по всіх напрямках. У випадку встановлення паралітичної косоокості очний лікар обов'язково направляє дитину на обстеження до невропатолога.

Лікування косоокості в дитини потрібно розпочати якомога раніше, бо це порушення само по собі ніколи не проходить. Корекція косоокості займає зазвичай від двох до трьох років і потребує точного дотримання всіх рекомендацій та порад офтальмолога, включаючи регулярні обстеження.

На початку лікування косоокості в дитини проводиться корекція таких порушень зору, як астигматизм, короткозорість і далекозорість. Для цього в ранньому віці дитина змушена одягати окуляри, які потрібно носити тривалий час, аж поки симптоми косоокості не будуть мінімальними або повністю не щезнуть. Крім цього дитині також необхідно виконувати комплекс спеціальних вправ для очей, що дозволяють нормалізувати навантаження на відповідні групи очних м’язів.

Якщо в дитини виникла амбліопія, для корекції цього порушення часто призначається застосування окулярів, у яких заклеєне одне скельце. Це дозволяє підвищити навантаження на те око, яке гірше бачить, внаслідок чого відбувається тренування ослаблених м’язів ока. Корекція амбліопії потребує багато часу і постійного контролю з офтальмологом.

Щодо хірургічного втручання, воно може застосовуватись тільки у випадку паралітичної косоокості в дитини, або у разі неефективності звичайного лікування спів дружньої косоокості. Хірургічну операцію по корекції косоокості дітям роблять при досягненні віку від 3 до 6 років. Також потрібно зазначити, що дітям до 14 років така операція виконується під загальним наркозом, а підліткам - під місцевим наркозом. Період реабілітації після операції триває зазвичай десять днів. В цей період дитина повинна виконувати певні вправи для очних м'язів і щоденно перебувати під наглядом офтальмолога.

Методи профілактики косоокості

Загальні правила, що дозволяють уникнути розвитку косоокості, практично такі ж, як і правила профілактики будь-яких інших офтальмологічних захворювань. В першу чергу рекомендується:

- своєчасно лікувати очні та будь-які інші захворювання;
- якомога раніше розпочати обстеження дитини очним лікарем, що дозволить виявити косоокість на ранній стадії;
- дотримуватись певних правил зорового навантаження (наприклад, іграшки перед дитиною не можна чіпляти занадто близько і т.п.).