- Симптоми гіпотрофії в дитини
- Основні причини гіпотрофії в дітей
- Профілактика та лікування гіпотрофії
Під терміном гіпотрофія в дітей слід розуміти недостатню вагу тіла, що може бути пов’язано з цілим рядом порушень. Дуже часто гіпотрофія в дитини свідчить про недостатнє харчування або порушення харчування, тобто, якщо протягом тривалого часу в організм надходить недостатня кількість тих чи інших речовин, що містяться в певних продуктах. Яким чином можна виявити в дитини такі відхилення? Чи можна якось передбачити гіпотрофію, та як боротися з такою патологією? Давайте розглянемо всі ці питання нижче у статті.
Для того щоб з'ясувати, які існують методи та способи лікування гіпотрофії, потрібно в першу чергу розібратися з причинами порушення. Як відомо, схильність до гіпотрофії в дітей може бути вроджена або набута протягом перших років життя.
У випадку вродженої гіпотрофії найчастішими причинами є захворювання матері під час пологів. При цьому зазвичай на розвиток дітей після народження впливають такі фактори, як хромосомна і генна мутації, інфекція плода і внутрішньоутробна гіпоксія.
Якщо в лікаря виникає підозра на гіпотрофію, тоді в першу чергу визначається степінь виразності порушення. Для того, щоб визначити степінь відхилення від норми, прийнято аналізувати наступні показники:
- індекс вгодованості (ІУЧ), який повинен становити 20-25 і визначається за формулою: три обхвати плеча + обхват гомілки + обхват стегна - довжина тіла;
- недостатність ваги, що визначається в процентах відносно норми;
- наявність та виразність відхилень від нормальної роботи внутрішніх органів.
Набута гіпотрофія в дітей протягом перших 2-3 років життя часто є наслідком негативного впливу тих чи інших факторів, серед яких вагому частину становлять інфекційні захворювання.
Симптоми гіпотрофії в дитини
Під час проведення діагностики лікарі зазвичай аналізують такі симптоми, як:
- недостатня кількість під шкірою жирової клітковини;
- пригнічення психічної активності;
- пригнічення фізичної активності;
- сухість шкіри і слизових оболонок;
- зменшення тургору шкіри;
- недостатня вага.
При гіпотрофії в дітей можна помітити наступні характерні зовнішні зміни:
- непропорційно велика голова, що пов’язано з продовженням розвитку головного мозку;
- поступове зменшення товщини підшкірної жирової тканини;
- значне зменшення маси м'язів;
- зморшкуватість шкіри;
- квола поведінка;
- починають різко виділятись лінії кісток.
Такими чином, щоб правильно призначити методи корекції порушення, необхідно в першу чергу визначити точну причину або ряд причин гіпотрофії.
Основні причини гіпотрофії в дітей
Як правило, причин гіпотрофії в дитини буває кілька. При цьому всі вони пов'язані між собою та підсилюють одна одну, що призводить до більш швидкого прогресування гіпотрофії. Давайте перерахуємо всі фактори, що можуть вкупі викликати і прискорити розвиток цього захворювання в дітей.
1. Нераціональне або недостатнє харчування.
2. Регулярні розлади кишково-шлункової системи, що супроводжуються проносом та блювотою.
3. Набуті або вроджені порушення розвитку. Наприклад, до значних дефектів розвитку дитини належить так звана "вовча паща", яка ускладнює вживання продуктів харчування. Для зменшення ймовірності розвитку гіпотрофії необхідно постійно доглядати за дитиною. Тільки при пильному догляді вдасться уникнути цієї патології.
4. Поширені інфекційні хвороби. Гіпотрофія в дитини може бути викликана майже всіма інфекційними захворюваннями. Але при цьому слід пам’ятати, що інфекції зазвичай є лише вторинною причиною розвитку гіпотрофії. Вони можуть суттєво прискорити розвиток гіпотрофії в дитини та значно ускладнити лікування.
5. Особливості будови тіла, тобто, ушкодження дитини під час пологів та недоношеність дітей.
6. Якісний догляд за дитиною та відповідні умови проживання. Слід додати, що найчастіше гіпотрофією страждають діти батьків-алкоголіків та діти, батьки яких нехтують елементарними правилами гігієни.
Профілактика та лікування гіпотрофії
Лікування гіпотрофії в дітей обов'язково повинно починатися з усунення причин та якісної діагностики. З основних ознак цього відхилення лікарі сформували так званий комплекс клінічних симптомів гіпотрофії.
Необхідно пам’ятати, що діти, які хворіють гіпотрофією, є дуже вразливі. В таких дітей порушена терморегуляція, тому зимою вони швидко переохолоджуються, а літом перегріваються. Батькам слід пам’ятати, що температура в дитячій кімнаті повинна бути в межах від 23 до 27 градусів. Виходити на прогулянку з дитиною бажано тоді, коли температура на вулиці більша, ніж -5 градусів. Для зменшення ймовірності переохолодження дитину бажано тримати на руках. Після повернення з прогулянки холодні руки і ноги дитини потрібно розмасажувати і зігріти грілками. Не слід забувати і про негативний стан імунітету в дитини, тому слід обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни.
Після кожного спорожнення сечового міхура та кишечника дитину необхідно підмивати. Потім шкіру дитини слід змастити дитячим кремом або будь-якою іншою аналогічною стерильною речовиною. Важливим питанням буде й вибір одягу, який не повинен містити грубих швів. Дитину з гіпотрофією потрібно одягати виключно в натуральні тканини, бо її шкіра має схильність до алергічних реакцій. Також батькам рекомендується частіше брати дитину на руки, посміхатись та розмовляти з нею. Це допоможе викликати в дитини позитивні емоції - дуже важливий фактор при комплексному лікуванні гіпотрофії.
Складаючи дієтичне меню для дитини, необхідно пам’ятати про два основні принципи:
1. Принцип "омолодження" їжі, який передбачає застосування грудного молока або спеціальних молочних сумішей, без яких сьогодні не обходиться харчування жодної дитини.
2. Двофазне харчування, яке передбачає поступове звикання дитини до збільшення вмісту в продуктах вуглеводів, білків та жирів. Після адаптації дитину переводять на звичайне харчування, яке здатне забезпечити нормальний розвиток і ріст дитини.
Прогноз щодо лікування постнатальної первинної гіпотрофії в малих дітей зазвичай позитивний. Під час росту дитини ефективність лікування гіпотрофії поступово зменшується.