Перейти до контенту

Беладона звичайна – дуже корисна та отруйна рослина


саморобні ліки з трави беладони Беладона звичайна (Atropa belladonna, сонник, красавка, отруйниця) представляє собою багаторічну трав'янисту лікарську рослину, що належить до родини пасльонових. У неї багатоголове, товсте коріння. Стебло товсте, соковите, золотисто-пухнасте, висотою 60 - 160 см. Вгорі стебло вилоподібно розгалужене. Листя черешкове, коротке, яйцеподібне або еліптичне, загострене, має цілі краї. В нижній частині стебла листки чергові, розташовані на квітконосних пагонах та попарно зближені. Квіти беладони звичайної великі, одиничні, пониклі, мають коричнево-фіолетовий або червоно-бурий колір, розташовані в пазухах листків. Плоди беладони – чорні круглі ягоди. Цвіте ця рослина з червня до серпня.

Беладона звичайна є поширеною на Прикарпатті, в Карпатах, на Розточчі-Опіллі та в Криму.

Хімічні властивості та зберігання беладони звичайної

Коріння та листя рослини містить тропанові алкалоїди, до яких входить атропін, скополамін, гіосціамін та ін. Найбільшу концентрацію алкалоїдів мають листки під час утворення бутонів і цвітіння рослини. В коренях вміст алкалоїдів високий наприкінці вегетаційного періоду. Крім цього, у листі міститься глікозид метилескулін та скополетин.

Для лікувальних цілей застосовують листя (Folium Belladonnae) та коріння (Radix Belladonnae). Заготовляють листя в момент цвітіння рослини. Попередньо пров'яливши, його просушують під наметами, на горищах або в сушарках, дотримуючись температури 30 – 40 градусів. Готової сировини виходить близько 15 % від початкової ваги. Коріня беладони звичайної викопують весною або восени. Його миють в прохолодній воді, січуть на шматки довжиною біля 20 см (товсте коріння розщеплюють) та сушать. Термін придатності сушеної рослини складає 2 роки.

Застосування та фармакологічні властивості беладони звичайної

Фармакологічні властивості цієї рослини є особливими завдяки вмісту алкалоїду атропіну. Беладона характеризується протиспазматичною та знеболюючою дією, має здатність знижувати секрецію шлункових, слинних і потових залоз, паралізує акомодацію, розширює зіниці очей, зумовлює розширення бронхів при спазмах, прискорює роботу серця і послаблює перистальтику кишок.

Атропін застосовується як спазмолітик при лікуванні бронхіальної астми, виразкової хвороби дванадцятипалої кишки та шлунка, а також при спазмах кишечника, хронічному гіперацидному гастриті, ниркових і печінкових коліках. Застосовують атропін і при стенокардії, інфаркті, атріовентрикулярній блокаді, брадикардії вагусного походження.

Медичні препарати з беладони звичайної

Препарати, виготовлені з беладони звичайної, є ефективними при алергічних захворюваннях, безсонні, розладах вегетативної нервової системи, підвищеній збудливості, туберкульозі легень, неврогенному порушенні менструації, геморої, застосовуються для лікування та профілактики хвороби Паркінсона та подібних симптомів.

Як відомо, атропін є поширений і в лікуванні очних захворювань, таких як іридоцикліт, кератит, ірит, увеїт.

Застосовують атропін як протиотруту у випадках отруєння морфіном, пілокарпіном, мускарином, прозерином, карбохоліном, фізостигліном та іншими речовинами.

В аптеках можна придбати наступні препарати беладони звичайної:

- таблетки шлункові (Tabulettae Stomachicae);
- сухий екстракт беладони (Extractum Belladonnae siccum) в таблетках по 0,01 - 0,02 г;
- настойка беладони (Tinctura Belladonnae) в краплях;
- бесалол (Besaloі) в таблетках (при хворобах шлунково-кишкового тракту як антисептичний і спазмолітичний засіб);
- бепасал (Bepasalum) в таблетках (при захворюваннях шлунково-кишкового тракту);
- беласпон (Bellasponum) в таблетках (при безсонні, клімактеричних неврозах, підвищеній подразливості, дистоніях і вегетоневрозах);
- бекарбон (Becarbonum) в таблетках (при спазмах кишечника та підвищеній кислотності);
- белоїд (Веlіоid) в драже (при безсонні, функціональних розладах вегетативної нервової системи, алергічних захворюваннях, підвищеній збудливості, неврогенному порушенні потенції і менструацій, при інших хворобах серця);
- краплі Зеленіна (Guttae Zelenini) (при неврозах серця, та брадикардії);
- акліман (Acliman) в драже (при клімактеричних розладах і вегетативних дистоніях);
- корбел (Corbella) в таблетках (при паркінсонізмі);
- атропіну сульфат (Atropini sutfas) у вигляді порошку, розчину і таблеток по 0,001 г;
- беластезин (Bellasthesinum) в таблетках (при гастритах, спазмах);
- солутан (Solutan) в краплях (при бронхіальній астмі та бронхітах);
- скополаміну гідробромід (Scopolamini hydrobromidum) в таблетках 0,00025—0,0005 г або 0,05% розчин для підшкірного введення (як седативний, периферичний і центральний м-холінлітичний засіб у психіатрії, при морській хворобі, підготовці до наркозу, паркінсонізмі, в офтальмології для розширення зіниць;
- белалгін (Bellalginum) в таблетках (анальгезуючий, спазмолітичний і анацидний засіб при підвищеній кислотності та спазмів шлунка);
- белатамінал (Bellataminalum) в таблетках (при безсонні, підвищеній подразливості, нейродермітах, клімактеричних неврозах і вегетативних дистоніях);
- белазон (Вellason) в драже (при паркінсонізмі для зняття м'язового напруження та зменшення тремору);
- бетіол (Bethiolum) в свічках (при геморої, тріщинах заднього проходу;
- анузол (Anusolum) в свічках (при геморої, тріщинах заднього проходу).

Ліки з цієї лікарської рослини протипоказано вживати вагітним і матерям-годувальницям, а також при глаукомі та органічних змінах серцево-судинної системи.

Беладонна звичайна — смертельно отруйна рослина! Про це слід пам'ятати, тому застосування препаратів з беладони звичайної має бути обов’язково узгоджене з лікарем.