Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини: білірубін – різновиди і норми


визначення рівня білірубіну у новонароджених і грудних дітей - Прямий та непрямий білірубін
- Норми білірубіну в крові
- Жовтяниця та високий білірубін в дитини
- Діагностика різних видів жовтяниці
- Причини жовтяниці новонароджених
- Аналіз на білірубін

Білірубін представляє собою жовто-червоний пігмент, який утворюється при розпаді гемоглобіну в селезінці, печінці та кістковому мозку. При розпаді 1 грама гемоглобіну в організмі дитини утворюється приблизно 34 мг білірубіну. При руйнуванні гемоглобіну одна його частина, що називається глобін, розпадається до амінокислот, а друга частина під назвою гем розпадається з утворенням заліза та жовчних пігментів. Залізо використовується знову, а жовчні пігменти (продукти перетворення білірубіну) виводяться з організму.

Прямий та непрямий білірубін

Непрямий білірубін, який утворився в результаті розпаду гемоглобіну, виходить в кров, де зв'язується з альбумінами і переноситься в печінку. У клітинах печінки білірубін з'єднується з глюкуроновою кислотою. Пов'язаний з глюкуроновою кислотою білірубін називається прямим.

Непрямий білірубін дуже токсичний, бо він має здатність накопичуватися в клітинах мозку, порушуючи їх функцію, а прямий білірубін не є токсичний. У крові співвідношення прямого і непрямого білірубіну становить приблизно 1:3. Далі в кишечнику прямий білірубін під дією бактерій відщеплюється від глюкуронової кислоти та окислюється з утворенням уробіліногена і стеркобіліногена. Приблизно 95 % цих речовин виводяться з калом, а решта 5 % всмоктуються знову в кров, потрапляючи у жовч, та частково виводяться нирками. Люди та діти щодня виділяють від 100 до 300 мг жовчних пігментів з калом і близько 1-2 мг з сечею. Жовчні пігменти також містяться у жовчних каменях.

Норми білірубіну в крові

норма білірубіну в дітей таблиця
У новонароджених дітей рівень прямого білірубіну може бути значно вищим і становити від 17,1 до 20,5 мкмоль/л. Збільшення концентрації білірубіну в крові називається білірубінемія.

Жовтяниця та високий білірубін в дитини

Білірубінемія супроводжується появою жовтого забарвлення шкіри, склер очей і слизових. Тому захворювання, пов'язані з білірубінемією, називаються жовтяниці. Жовтяниця в дитини може бути печінкового походження (при захворюваннях печінки і жовчних шляхів) та від вживання м'яса птиці (при гемолітичних анеміях). Окремим випадком є жовтяниця у новонароджених. Збільшення концентрації загального білірубіну в межах 23-27 мкмоль/л свідчить про наявність в дитини прихованої жовтяниці, а при концентрації загального білірубіну вище 27 мкмоль/л вже спостерігається характерне жовте забарвлення шкіри.

Жовтяниця у новонароджених дітей розвивається при концентрації загального білірубіну в крові вище 51-60 мкмоль/л. Печінкові жовтяниці бувають двох видів: паренхіматозні та обтураційні.

До паренхіматозних жовтяниць належать:
- гепатити (вірусні, токсичні);
- цироз печінки;
- токсичні ураження печінки (отруєння алкоголем, хімічними речовинами, солями важких металів);
- пухлини або метастази в печінку.

При обтураційній жовтяниці порушується виділення жовчі, що синтезується в печінці. Обтураційна жовтяниця виникає при:
- вагітності (не завжди);
- пухлинах підшлункової залози;
- холестаз (закупорка жовчного проходу камінням).

До не печінкових жовтяниць належать захворювання, що розвиваються на тлі різних гемолітичних анемій.

Діагностика різних видів жовтяниці

Для того щоб розрізняти, про яку жовтяницю йде мова, використовують співвідношення різних фракцій білірубіну. Ці дані представлені нижче в таблиці.

жовтуха в дитини причини
Визначення білірубіну називається діагностичним тестом жовтяниці. Крім цього збільшення концентрації білірубіну в дітей спостерігається при сильних больових відчуттях. Також білірубінемія може розвиватися на тлі прийому антибіотиків, індометацину, діазепаму та ряду інших препаратів. Низький вміст білірубіну в крові, який називається гіпобілірубінемія, може розвиватися під час прийому вітаміну С, фенобарбіталу і теофіліну.

Причини жовтяниці новонароджених

Жовтяниця у новонароджених зумовлена іншими причинами. Ось основні причини розвитку жовтяниці в новонароджених дітей:
- у плода та новонародженого маса еритроцитів і концентрація гемоглобіну відносно маси плоду більша, ніж у дорослої людини. Протягом декількох тижнів після народження відбувається інтенсивний розпад зайвих еритроцитів, що проявляється жовтяницею;
- здатність печінки новонародженої дитини видаляти білірубін з крові, що утворився в результаті розпаду зайвих еритроцитів досить низька;
- спадкове захворювання - хвороба Жильбера;
- оскільки кишечник новонародженого стерильний, тому швидкість утворення стеркобіліногена та уробіліногена знижена;
- недоношеність.

У новонароджених дітей білірубін токсичний. Він зв'язується з ліпідами мозку, що призводить до ураження центральної нервової системи та формування білірубінової енцефалопатії. Як правило, при нормальному розвитку жовтяниця новонароджених зникає на 2-3 тижні життя.

Аналіз на білірубін

Для визначення концентрації білірубіну в дитини кров на аналіз береться вранці з вени натщесерце. До проведення процедури дитині не можна давати їсти і пити мінімум 4-5 годин. Визначення білірубіну проводиться уніфікованим методом Ендрашика, що є простим у виконанні, досить точним і займає мало часу.