Перейти до контенту

Васильки справжні (базилік) – рецепти та властивості


трава васильки як лікарська рослина Васильки справжні (Ocimum basilicum, базилік) – це трав'яниста однорічна лікарська рослина, яка відноситься до родини губоцвітих. У цієї рослини та квітів дуже сильний приємний запах. Ця лікарська трава має пряме, розгалужене, чотиригранне стебло висотою 10 - 50 см. Листя базиліку черешкове, супротивне, голе, яйцеподібне ромбовидне. Верхні листки волосисті, мають рожевий відтінок. Квітки васильків справжніх неправильні, з рожевим або білим віночком, розміщені у китицеподібних суцвіття. Плід базиліку складається з чотирьох горішків, цвіте ця трава з червня по липень.

Базилік (васильки справжні) найбільш поширений у Південній Азії, звідки власне й був завезений у нашу країну. На Україні цю лікарську траву спеціально вирощують задля добування цінної ефірної олії.

Заготівля та хімічний склад васильків справжніх

Базилік (васильки справжні, Herba Ocimi basilici) заготовляють під час цвітіння цієї лікарської рослини. Під час заготівлі повністю зрізають наземну частину на висоті 10 - 12 см від поверхні грунту. Після цього трава випускає нові пагони, які згодом також можна зрізати та застосовувати як лікувальну сировину. Сушать васильки справжні у наметах або в приміщеннях, які добре провітрюються. Після висушування отримують приблизно 16% сировини від початкової ваги зібраної трави. До ряду офіційних лікарських рослин базилік не входить.

Хімічний склад базиліку є досить багатим. Трава має значну кількість ефірних масел, а також каротин, сапоніни, глікозиди, рутин. Відомо, що ефірна олія з васильків справжніх містить оцимен, ценеол, метилхавікол, камфору, евгенол та 1-ліналоол.

Застосування та властивості васильків справжніх

Настої, відвари та витяжки з васильків справжніх характеризуються знеболюючою, протисудомною, протиспазматичною та бактерицидною дією. Цю траву застосовують часто як тонізуючий засіб для лікування астенії, порушенні кровообігу, ослабленому диханні, а також у випадку пригнічення центральної нервової системи.

Наша народна медицина та зарубіжні спеціалісти радять вживати базилік при епілепсії, простудних захворюваннях, головному болі, запаленні нирок, кишкових і шлункових коліках, порушенні функціонування сечового міхура та сечовивідних шляхів, а також як засіб для покращення апетиту, стимуляції травлення та секреції молока у матерів.

Васильки справжні широко відомі і як сировина для виготовлення препаратів у дерматології та косметичних засобів. Сушене та свіже листя васильків справжніх застосовується в кулінарії як духмяна приправа до різних страв.

Для внутрішнього застосування готують настій базиліку з 2 столових ложок трави і півлітри окропу. Після охолодження настою ліки відціджують та вживають по півсклянки тричі на день.

Зовнішньо васильки справжні застосовують у формі компресів, масок, полоскань, які допомагають при гінгівітах, афтозі, екземі, стоматитах і алергічних дерматитах. Також відомо, що сік свіжої трави використовують для закапування при лікуванні гнійного запалення середнього вуха.