Перейти до контенту

Верба пурпурова – фармакологічні властивості


рослина верба які захворювання лікує Верба пурпурова (Salix purpurea) – це дводомна лікарська рослина, тонкогіллястий кущ, що відноситься до родини вербових. Висота цього куща може сягати 4 метрів. Його кора має жовтий відтінок та синю паволоку, а всередині вона лимонно-жовтого кольору. Довжина листків становить від 3 до 10 см. Листя ланцетне, супротивне. Верхні листки пильчасті або цілокраї, голі, сизого відтінку, ширші за нижні. Квіти верби пурпурової одностатеві, розміщені у тоненьких, циліндричних, сіруватих сережках, їх приймочки та пиляки червоного кольору. Плоди цієї рослини коробочки, а цвіте ця верба з березня по квітень, одночасно з розвитком листя або перед його появою.

Верба пурпурова поширена по всій території нашої країни. Вона росте вздовж канав, водойм, на пісочних берегах річок, озер, у приморських зонах.

Заготівля та хімічний склад верби пурпурової

Для приготування ліків заготовляють кору верби пурпурової, яку збирають з молодих 3 - 4 річних гілок під час сокоруху. Зібрану кору сушать в спеціальних приміщеннях з вентиляцією, або на відкритому повітрі. Після сушіння отримують близько 33% сировини відносно ваги зібраної кори. До лікарських рослин верба пурпурова, як і верба прутовидна та верба біла, належить неофіційно.

Хімічний склад кори верби пурпурової є такий же, як і всіх інших рослин, що відносяться до родини вербових. В корі є 12% дубильних речовин, до 3% глікозидів та флавоноїди.

Застосування верби пурпурової в народній медицині

Настоянка або відвар кори верби пурпурової характеризується заспокійливою, анальгетичною, потогінною, протизапальною, жарознижуючою, кровоспинною, протималярійною, антисептичною, в’яжучою, ранозагоювальною та протиглисною дією.

Ліки з верби пурпурової застосовують від головного болю, неврозів, невралгій, простудних хвороб, ревматизму, подагри, запалень у шлунку та кишечнику, малярії, жовтяниці, захворювань печінки і селезінки (якщо ці органи містять велику кількість токсичних речовин), проносів, захворювань сечостатевої системи, інфекційних хвороб, маткових, шлункових, кишкових кровотеч, а також для кращого травлення їжі.

Для зовнішнього застосування використовують відвар кори для полоскань при пародонтозі, гінгівіті, стоматиті, ангіні, запаленнях у ротовій порожнині та в горлі. Також з відвару кори верби пурпурової роблять ножні ванни для лікування флебіту, гіпергідрозу, варикозного розширення вен, та для відновлення функціонування м’язів ніг після перенесення важких хвороб. Омивають відваром кори виразки і рани.

Для внутрішнього вживання готують відвар з верби пурпурової. Для цього беруть 15 г сушеної сировини та склянки окропу. Вживати ці ліки потрібно по столовій ложці три рази на добу.

Настій кори верби пурпурової готують з чайної ложки сировини та склянки окропу. Після вистигання настій проціджують та вживають по столовій ложці 3-5 разів на добу.

Також можна приймати внутрішньо порошок з кори цієї рослини, який вживають по 1 г на ніч, запиваючи водою.

Для промивання ран та приготування ножних ванн готують більш міцний відвар по індивідуальних рецептах.