- Способи лікування кашлю в дитини
- Якщо в дитини сухий кашель
- Муколітичні препарати для лікування кашлю в дитини
- Відхаркувальні препарати для лікування кашлю в дитини
Одним з найбільш частих симптомів, що зустрічаються у дітей, є кашель. У цій статті ми розповімо про препарати, призначених для його лікування. Але для початку давайте згадаємо, що таке кашель та які бувають його різновиди у дітей.
Кашель - різкий рефлекторний видих, що сприяє очищенню бронхіального дерева. Він виникає при подразненні рецепторів слизової гортані, трахеї, бронхів або плеври і є одним із захисних механізмів організму. Захисна роль кашлю важлива при багатьох захворюваннях, і про це обов'язково слід пам'ятати під час лікування.
Кашель в дитини, виникає не тільки під час хвороби. Часто це нормальне фізіологічне явище. Він допомагає позбутися від скупчується слизу (особливо це виражено вранці) і сторонніх речовин. Таким чином, здорова дитина кашляє протягом дня приблизно 15-20 разів. У грудному віці дитина кашляє ще частіше, оскільки під час годування їжа часто потрапляє «не в горло». Плач також легко може спровокувати кашель. В більш старшому віці діти можуть кашляти довільно, щоб привернути до себе увагу. Вологий кашель, обумовлений виділенням слини, може з'являтися під час прорізування зубів. Фізіологічний кашель не впливає на якість життя, не має супутніх симптомів, проявляється короткочасно і періодично. Якщо виникає кашель в дитини, за ним необхідно поспостерігати, з'ясувати характер, частоту і періодичність. Потрібно переконатися, що в дитини не змінився сон і апетит, немає інших симптомів (підвищення температури, нежиті, проносу).
Слід нагадати, що кашель - не хвороба, а симптом, ознака багатьох захворювань. У більшості випадків (90%) він є ознакою інфекційних захворювань дихальних шляхів - як верхніх (ніс, глотка), так і нижніх (гортань, трахея, бронхи, легені). У маленьких дітей кашель може бути проявом захворювань носа і придаткових пазух. Це пов'язано з тим, що будова їх носоглотки дозволяє виділенням при нежиті стікати вниз і потрапляти на голосові зв'язки. Крім патології органів дихання, кашель може бути симптомом захворювань травної та серцево-судинної системи, вроджених аномалій, муковісцидозу. Існує також психогенний кашель, що виникає як звичка після хвороби або внаслідок дисфункції вегетативної нервової системи.
Враховуючи різноманіття причин, що викликають кашель, слід усвідомити, що при самостійному, без втручання педіатра, лікуванні можна «наламати дров». Даючи дитині з вологим кашлем протикашльові засоби або годуючи її відхаркувальними препаратами в окремих випадках можна лише нашкодити. Тому не слід нехтувати консультацією лікаря.
Способи лікування кашлю в дитини
Лікування кашлю у дітей починається не з сильнодіючих препаратів, а з дотримання правильного режиму. Дитині має бути забезпечений спокій. Кімнату потрібно провітрювати, повітря в ній необхідно зволожувати та подбати про комфортну температуру 20 - 22 градуси. Контакт з подразнюючими речовинами (тютюновий дим, фарба) необхідно виключити. В харчуванні повинні переважати овочі, фрукти, рідкі каші, картопляне пюре. Дитина повинна отримувати достатню кількість рідини, вона сприятиме розрідженню мокротиння і виведенню токсинів з організму. Найкраще для цього підійдуть соки, чай, тепле молоко, негазовані лужні мінеральні води.
Якщо в дитини сухий кашель
На початку простудних захворювань кашель часто буває сухим і болісним. Якщо він носить нав'язливий характер і порушує сон, то необхідно застосовувати препарати, які пригнічують кашель. Перед призначенням ліків цієї групи потрібно переконатися, що в дитини немає в'язкого мокротиння, яке вона не може відкашлювати. Існують наступні види препаратів.
1. Наркотичні засоби, що діють на кашльовий центр. Кодеїн призначається дітям з 2 років в дозуванні, що залежить від маси тіла. Він виписується за спеціальним рецептом.
2. Препарати від кашлю ненаркотичного дії. Бутамірат (Синекод) випускається в краплях (для дітей від 2 місяців до 3 років) і сиропі (від 2 до 12 років). Пентоксиверин (Седотуссин) – виготовляється у вигляді крапель та свічок для дітей від 1 року. Глауцин (Глаувент) – для дітей віком від 4 років.
3. Протикашльові засоби периферичної дії впливають безпосередньо на бронхи. Леводропропізин (Левопронт) можна давати дітям з 2 до 12 років, та преноксдіазин (Лібексин) – дозування залежить від маси тіла.
Існує ряд комбінованих лікарських засобів, що пригнічують кашель. Для дітей може бути зручним прийом сиропів з кодеїном, наприклад Кофекс, який також містить антигістамінний компонент, що зменшує запалення. До складу Туссин плюс входять протикашльовий засіб Декстрометорфан, та препарат для розрідження мокротиння Гуайфенезин.
Не слід забувати, що такі способи усунення кашлю не є лікуванням хвороби, а тимчасовими допоміжними заходами. При вологому кашлі протикашльові засоби протипоказані, оскільки в такому випадку вони перешкоджають очищенню бронхів. Існує ряд препаратів, які допомагають відходу мокротиння.
Муколітичні препарати для лікування кашлю в дитини
Це група препаратів, що покращує відділення мокроти за рахунок зміни його фізичних і хімічних властивостей. Діти віком від 12 років можуть приймати препарати ацетилцистеїну (АЦЦ). Карбоцистеїн (у вигляді сиропу для дітей доступний Флюдітек) дозволено до прийому малюкам віком від 1 місяця. Бромгексин (Солвін, Бізолвон) у формі сиропу не має вікових обмежень, а в пігулках дозволений від 6 років. Амброксол також можна застосовувати в будь-якому віці.
Відхаркувальні препарати для лікування кашлю в дитини
Відхаркувальні засоби розріджують мокротиння, стимулюючи залози бронхів. У цій групі можна виділити препарати рослинного та мінерального походження.
До відхаркувальних засобів мінерального походження відносять терпінгідрат (не має вікових обмежень) і йодид калію (дозволений від 2 років). Ці речовини після всмоктування виділяються бронхіальними залозами і посилюють секрецію слизу.
Відхаркувальні препарати рослинного походження мають інший механізм дії. Після потрапляння в шлунок вони подразнюють його слизову. Це подразнення передається рефлекторно залозам бронхів. Ліки від кашлю для дітей на травах бувають дуже різноманітні й численні. Рослинні відхаркувальні препарати випускаються у формі трав'яних зборів, таблеток, пастилок, сиропів та крапель. Давайте розглянемо найпоширеніші засоби цього типу.
Грудний збір №1 включає в себе алтею, материнку та мати-й-мачуху.
Грудний збір №2 - мати-й-мачуху, подорожник, солодку.
Грудний збір №3 - шавлію, аніс, соснові бруньки, алтею, солодку, фенхель.
Для приготування одного з цих зборів 2 столові ложки сухої суміші слід залити окропом в об’ємі 0,5 літри та настояти 1-2 години. Дозування залежить від віку та становить від 1 чайної ложки до 100 мл на один прийом. Існує також грудної еліксир, що містить анісову олію, корінь солодки та аміак. Його призначають із розрахунку 1 крапля на 1 рік віку.
Таблетки від кашлю на основі термопсису ланцетоподібного дають дітям від 2 років. Сироп Доктор Мом містить екстракти алое, оману, куркуми, перцю, пасльону, солодки, базиліка, терміналії, м'яти. Він призначається дітям віком від 3 років по 0,5-1 чайній ложці на добу. Бронхікум випускається у вигляді еліксиру, сиропу (від 2 років) та пастилок (від 6 років). В його склад входить грінделія, корінь польового кольору, корінь первоцвіту, кора квебрахо, чебрець. Німецький препарат Бронхипрет складається з екстрактів чебрецю, первоцвіту і плюща (таблетки, сироп та краплі). Діти віком від 3 місяців можуть приймати його в сиропі, від 6 років - у краплях, а від 12 років - в таблетках.