Перейти до контенту

Деревій благородний – властивості та рецепти для застосування


Деревій благородний (Achillea nobilis) - це трав'яниста багаторічна сірувата повстиста лікарська рослина, що відноситься до родини айстрових (складноцвітих). Вона має коротке, без повзучих пагонів, багатоголове коріння. Висота стебла становить 30 - 50 см. Стебло вгорі розгалужене, прямостояче, при основі здерев'яніле, в пучку знаходиться від трьох до десяти стебел. Листя двічі перисто-розсічене, еліптично-видовжене; кінцівки листочків ланцетні лінійні, а стрижні листків мають додаткові зубчасті частки, що знаходяться між сегментами. Квіти цієї рослини розміщені в малих кошиках, які в свою чергу зібрані у складний щиток. Крайні квітки язичкові, маточкові, білого або жовтавого відтінку, а серединні квіти - двостатеві, трубчасті. Плоди цієї рослини сім'янки, вона цвіте з червня по вересень.

Деревій благородний зустрічається у Степу і на сухих схилах південного Полісся. Іноді цю рослину можна знайти в Лісостепу і Криму.

Хімічний склад і зберігання деревію благородного

Для приготування лікувальних засобів застосовується трава (Herba Millefolii) та цвіт деревію благородного (Flores Millefolii). Сировину заготовляють у першій половині періоду цвітіння, стинаючи вершки стебел довжиною до 12 - 15 см. При цьому з нижньої частини стебел обривають тільки листя. Під час заготівлі цвіту зривають суцвіття з квітконосами, причому довжина квітконосів повинна становити не більше 4 см. Сушать сировину традиційно – в приміщеннях на горищах або під наметами, наклавши її шаром товщиною близько 5 см та періодично перевертаючи. Готової до зберігання сировини отримують близько 30 % від ваги зібраної. Термін зберігання складає 5 років, деревій благородний продається в аптеках.

Хімічний склад деревію благородного досить різноманітний. Рослина містить гіркі та дубильні речовини, близько 0,8 % ефірної олії, рутин, лютеолін-7-глікозид, вітамін К, ахілеїн, сесквітерпени балханолід, мат рицин та мілефолід, а також ізовалеріанову, оцтову і мурашину кислоти та цілий ряд інших речовин. Ефірна олія, вичавлена з деревію благородного, має у складі камфору, проазулен, а- та р-пінени, цинеол, борнеол, каріофілен і туйон.

Лікувальні властивості деревію благородного

Хімічні сполуки, що входять до складу цієї рослини, забезпечують їй різносторонні лікувальні властивості. Галенові препарати з деревію благородного мають кровоспинну дію і застосовуються від кишкових, легеневих, носових і гемороїдальних кровотеч, а також використовуються при кровоточивості ран та ясен, маткових кровотечах, пов’язаних з фібромами, запальними процесами та надмірним місячними. При застосуванні деревію у якості кровоспинного засобу перевагу потрібно надати лікувальним засобам з листя рослини, бо квіти мають дещо інші властивості.

Крім цього ліки з деревію благородного мають здатність подразнювати закінчення смакових нервів, стимулювати секрецію шлунка, розширювати жовчні протоки та посилювати виділення жовчі у дванадцятипалу кишку. Також ліки з цієї рослини купірують спастичні болі в кишечнику, посилюють діурез, що дозволяє застосовувати їх для покращення апетиту, лікування гіпоацидного гастриту, виразки дванадцятипалої кишки і шлунка, а також від метеоризму, виразкових спастичних колітів, захворювань нирок, печінки та сечового міхура.

При зовнішньому застосуванні у якості протизапального, кровоспинного, дерматонічного і бактерицидного засобу ліки з деревію благородного успішно лікують гніздове облисіння (Alopecia areata), герпес, геморой, вугри, допомагають при надмірній жирності шкіри, покращують загоювання гнійних та свіжих ран, фурункулів, виразок, та прискорюють ріст волосся.

В народній медицині деревій благородний застосовується ще частіше, ніж в традиційній. Крім вказаних вище випадків цю рослину часто вживають як внутрішній засіб для покращення обміну речовин, при головному болі, нудоті, запамороченнях, істерії, безсонні, туберкульозі, хлорозі та малярії. Інколи відвари і настойки з деревію застосовуються при енурезі, нирковокам'яній хворобі, проносах, болях, нічних полюціях, а також як засіб нормалізації менструацій та стимуляції вироблення молока у матерів, що годують грудьми.

Окремо деревій застосовується досить рідко. Зазвичай його додають до суміші інших лікувальних трав. Наприклад, ця рослина є у складі апетитного, проносного, шлункового і протигеморойного чаїв. Однак потрібно пам'ятати, що надто часте застосування деревію може викликати запаморочення і висипку на шкірі.

Рецепти приготування ліків з деревію благородного

Внутрішньо застосовують настій з 15 грам трави або 2 столових ложок сировини та склянки окропу. Його потрібно вживати теплим по третині або половині склянки тричі на добу для лікування гастриту, виразкової хвороби або у якості кровоспинного засобу.

Рідкий екстракт деревію благородного (Extractum Millefolii fluidum) потрібно приймати по 30 - 50 крапель тричі на добу.

Вичавлений з рослини свіжий сік з медом п’ють по 1 - 2 чайних ложки три рази на день щоб покращити апетит, обмін речовин, а також при лікуванні гепатохолециститів та гінекологічних захворювань.

Приготовану з 30 грам трави і півсклянки горілки настойку вживають по 15 - 20 крапель тричі на добу перед прийомом їжі від стенокардії, дисменореї та кишкових спазмів. Настоювати ліки потрібно від 7 до 10 днів.

Можна приготувати суміш з 0,2 грама порошку листя деревію і такої ж кількості порошку листя кропиви дводомної. Такі ліки слід пити до вживання їжі три рази на добу як протизапальний і кровоспинний засіб.

Взявши дві столові ложки суміші деревію благородного, подорожника великого, рутки лікарської, кореня цикорію, золототисячника малого та звіробою звичайного, заливають двома склянками води і варять протягом 10 хвилин. Всі трави беруться у рівній кількості. Потім відвар настоюють близько години і приймають по півсклянки три рази на добу за півгодини до вживання їжі. Такий курс лікування слід проводити протягом місяця при ерозивному гастриті.

Ще один рецепт для лікування запалення сечового міхура. Слід взяти дві столові ложки суміші деревію благородного, бруньок берези повислої, кореня аїру і листя мучниці звичайної. Рослини також беруть у рівному співвідношенні. Суміш потрібно варити 5 - 10 хвилин у півлітра води, потім годину настоювати, процідити і пити чотири рази на добу по третині склянки.

Для зовнішнього застосування використовується настойка трави деревію благородного. Її готують з двох столових ложок сировини та півлітра окропу. Після настоювання та проціджування засіб застосовується для примочок, обмивань і приготування компресів від фурункулів, вугрів, виразок, гнійних ран, а також для приготування ванночок від корости, геморою, лишаю. Допоможе такий відвар від облисіння. Його потрібно втирати у відповідні ділянки голови.

Також для зовнішнього застосування використовують настій квітів деревію. Потрібно три чайні ложки цвіту рослини залити склянкою окропу і настояти протягом години. Потім ліки проціджують та використовують для приготування масок при надмірній жирності шкіри обличчя.

Також можна взяти три чайні ложки суміші квітів деревію благородного, шишок хмелю і трави фіалки триколірної в рівному співвідношенні і настояти на склянці окропу протягом години. Після охолодження і проціджування такий розчин застосовується як в попередньому рецепті.

Для приготування маски від жирної шкіри обличчя застосовують настій з цвіту деревію благородного або деревію паннонського, приготований за попереднім описом, додавши в нього сухе молоко, борошно або крохмаль. Отриману таким чином кашу накладають на шкіру обличчя і тримають 20 хвилин. Потім засіб змивають теплою водою.