Перейти до контенту

Анафілактичний шок у дитини – причини та лікування


симптоми анафілактичного шоку в дітей- Причини виникнення анафілактичного шоку
- Механізм розвитку анафілактичного шоку
- Ознаки шокового стану в дитини
- Діагностика та лікування анафілактичного шоку
- Профілактика виникнення шокового стану

Анафілактичним шоком в медицині називають швидку алергічну реакцію, яка виникає у дітей та дорослих одразу після повторного потрапляння алергену в організм. По суті це один з найважчих проявів алергічної реакції, який відбувається майже миттєво і по швидкості розвитку не зрівнюється з усіма іншими різновидами алергічних реакцій. Особливо небезпечний анафілактичний шок для дітей, у яких ослаблений організм і ще не сформована повністю імунна система. При такому стані дитині надається невідкладна допомога, яка зводиться до застосування адреналіну, холоду та інших засобів. При невчасному наданні допомоги дитині анафілактичний шок може мати летальний наслідок.

Причини виникнення анафілактичного шоку

Анафілактичний шок в дитини може виникнути під час внутрішнього введення медичних препаратів, застосування рентгенконтрастних речовин або при використанні алергологічної спеціальної діагностики. Значно рідше такий стан у дитини може викликати укус комахи або харчова алергія. В історії згадуються також випадки, коли анафілактичний шок виникав внаслідок дії холоду. Серед медичних препаратів шоковий стан може викликати будь-який розчин внаслідок сенсибілізації організму. Найчастіше така реакція в дітей буває при введенні антибіотиків (зокрема пеніциліну).

Анафілактичний шок може розвинутись при введенні навіть дуже малої дози препарату. Іноді такий стан організму може виникнути при всього лише внутрішньошкірній пробі на антибіотики або введенні аналогічної дози іншого розчину. Як свідчить практика, шок у дитини найчастіше викликає повторне введення сироватки, вакцини або гама-глобуліну. Однак у лікарів або в дітей, матері яких у період пологів і годування грудьми вже отримали дозу такого медичного препарату, розвиток анафілактичного шоку буває після першого введення. При цьому для сенсибілізованої дитини (людини) для виникнення даного стану не важлива навіть доза і метод введення.

Ймовірність розвитку анафілактичного шоку в дитини залежить також від спадкових факторів та алергічної конституції. В організмі можуть відбуватись генні зміни при негайному типі алергічних реакцій. Як було сказано вище, внаслідок харчової алергії шоковий стан розвивається вкрай рідко. В медицині зафіксовані випадки анафілактичного шоку в дітей внаслідок непереносимості яєчного білка, риби і молока.

Механізм розвитку анафілактичного шоку

Причиною виникнення клінічної картини анафілактичного шоку в дитини є швидка алергічна реакція, що викликана антитілами класу імуноглобуліну IgE та IgG. Внаслідок першого контакту з алергеном в організмі дитини утворюється збільшена концентрація IgE, а повторне потрапляння в організм алергену призводить до зв'язування антитіл з алергенами та виникнення імунного комплексу. Він відкладається на мембранах клітин, пошкоджуючи їх, та викликає утворення значної кількості біологічно активних сполук, які власне і є причиною клінічного прояву анафілактичного шоку. Найшвидший перебіг та виникнення шоку відбувається після ін'єкцій. Але найнебезпечнішим цей стан є при внутрішньовенному застосуванні медичних препаратів. Він може виникнути в прямому сенсі миттєво.

У більшості випадків шоковий стан розвивається до години часу, а при пероральному, шкірному (зовнішньому) і ректальному введенні розчину цей стан може виникнути протягом трьох годин, залежно від швидкості всмоктування алергену. Важкість протікання анафілактичного шоку, як було помічено лікарями, залежить від того, скільки часу пройшло з моменту введення розчину до виникнення реакції організму. З віком ймовірність та важкість протікання анафілактичного шоку збільшуються.

Ознаки шокового стану в дитини

До перших симптомів анафілактичного шоку в дитини належать: пульсуючий біль в голові, запаморочення, відчуття страху, занепокоєння, оніміння обличчя і губ, холодний піт, шум у вухах і втрата свідомості. В деяких випадках буває сильне свербіння шкіри, після чого виникає кропив'янка або набряк Квінке. Дитина відчуває тиск у грудях, задишку (виникає алергічний набряк гортані та спазм бронхів), у неї порушується робота кишково-шлункового тракту, що викликає біль у животі, пронос, блювання і нудоту. В окремих випадках можлива піна з рота, мимовільна дефекація або сечовипускання, судоми та кроваві виділення з піхви. При цьому в дитини зменшується пульс. Якщо вчасно не надати допомогу при втраті свідомості можливий летальний наслідок протягом кількох десятків хвилин в результаті задухи або протягом доби через незворотні зміни, що можуть початись у внутрішніх органах.

Дитина може померти і через декілька днів, якщо після анафілактичного шоку розвинувся гломерулонефрит, набряк мозку, мали місце крововиливи у кишково-шлунковій системі. Симптоми анафілактичного шоку в дитини часто виникають хвилеподібно, після тимчасового покращення стану артеріальний тиск знову зменшується. Саме з цієї причини діти після шокового стану повинні утримуватись в стаціонарі під наглядом протягом двох тижнів.

Існує декілька форм анафілактичного шоку, які залежать від того, який саме орган ушкоджений цим станом. Найчастіше виникає типова форма шоку, для якої характерним є падіння артеріального тиску, виникнення дихальної недостатності, втрата свідомості, судоми та шкірні реакції. Геодинамічній формі анафілактичного шоку властиве в першу чергу порушення роботи серцево-судинної системи (зменшення тиску, виникнення сильного болю в грудях, глухий тон ударів серця).

Асфіксична форма шоку відрізняється від інших утворенням набряку в горлі і спазмами бронхів, що викликають дихальну недостатність в дитини. Іноді буває навіть набряк легенів. Асфіксичний шок зазвичай виникає після потрапляння алергену в організм з продуктами харчування. При цьому даний стан слід швидко відрізнити від потрапляння у бронхи дитини стороннього тіла.

Церебральна форма анафілактичного шоку буває дуже рідко. Такий стан в першу чергу характеризується розладом центральної нервової системи (збої у роботі серця, судоми, сильне збудження, порушення дихання, епілептичні напади). Під час таких нападів можлива зупинка роботи серця і дихання. Для абдомінальної форми шоку в дитини властиві сильні болі в животі. При цьому діти часто потрапляють в хірургію, оскільки виникає підозра на утворення гострої хірургічної патології.

Діагностика та лікування анафілактичного шоку

Очевидно, що при втраті свідомості, різкому зменшенні артеріального тиску, але без алергічних проявів, встановити діагноз анафілактичний шок дуже складно. Якщо ж виник шоковий стан відразу після введення медичного препарату або вживання певного продукту харчування, ймовірність правильно встановити діагноз значно вища.

Медична допомога дитині потрібна негайно, як тільки виникли перші симптоми анафілактичного шоку. Спочатку слід припинити введення розчину або, якщо є крайня необхідність, значно зменшити подачу препарату. При укусі потрібно швидко ввести 0,5 мл розчину 0,1 % адреналіну внутрішньом'язово безпосередньо в це місце та ще одну таку ж ін'єкцію в інше місце. Після цього на місце ураження накладається холодний компрес. Крім цих заходів при шоковому стані слід негайно ввести гормони кори надниркових залоз. Це може бути гідрокортизон, дексазон або преднізолон. Слід зазначити, що на випадок анафілактичного шоку в медичних закладах повинні бути спеціальні набори для надання допомоги у таких випадках.

У випадку коли шоковий стан виник у віддаленому від медичного закладу місці або просто на природі, дитині необхідно забезпечити спокій та покласти її горизонтально з незначним опущенням голови щоб забезпечити додатковий приплив крові. При цьому потрібно стежити, щоб при блюванні дитина не вдихнула блювотні маси. Для цього голову слід повернути на бік та утримувати язик щоб він не западав. Важливим є приплив свіжого повітря і достатня кількість тепла.

Якщо введення медичних препаратів не забезпечило потрібного ефекту, дитині роблять інкубацію трахеї та інші реанімаційні процедури, включаючи штучну вентиляцію легенів.

Прогноз при шоковому стані в дитини буде залежати від правильності та швидкості застосування необхідних заходів та важкості анафілактичного шоку. Потрібно пам'ятати, що тимчасове збільшення тиску крові ще не гарантує покращення стану дитини і виведення її з шоку. Всі необхідні заходи слід продовжувати аж поки не відновиться нормальний кровообіг в тканинах.

Профілактика виникнення шокового стану

Неможливо передбачити виникнення анафілактичного шоку. Але для зменшення ймовірності його розвитку потрібно дуже обережно відноситись до медичних препаратів, що мають виразні антигенні властивості. Якщо в дитини реакція на пеніцилін, їй не можна давати антибіотики, що належать до цефалоспоринів або напівсинтетичних пеніцилінів, бо ці ліки мають близькі хімічні компоненти. Застосування прикорму для дітей, які мають обумовлену спадково алергію, має бути поступовим та обережним. Нові продукти даються спочатку один раз на тиждень.

Якщо в дитини схильність до холодової алергії, перебування на вулиці в зимовий період потрібно обмежити, як і купання літом в прохолодній воді.

Щоб зменшити ймовірність шоку внаслідок укусів комах, слід не допускати дитину до місця розташування пасіки та обмежити перебування в тих місцях, де багато квітучих рослин. На вікнах дитячої кімнати потрібно встановити проти москітні сітки.

При наявності в родині дорослих або дітей, що схильні до алергічних реакцій негайного типу, серед медикаментів вдома потрібно тримати протишокові препарати та одноразові шприци. Крім цього слід записати правильний порядок дій для надання допомоги і дозування препаратів. Необхідну інформацію щодо цього та поради можна отримати, звернувшись до алерголога.