Перейти до контенту

В дитини грип – лікування, профілактика та можливі ускладнення


грип симптоми
- Причини грипу в дітей
- Симптоми грипу в дитини
- Діагностика грипу в дітей
- Методи лікування грипу в дітей
- Прогноз та профілактика грипу

Грип у дітей – це гостра інфекція, що викликається вірусами грипу типів А, В, С, і характеризується ураженням респіраторного тракту, інтоксикацією та високою вірогідністю розвитку вторинних бактеріальних ускладнень. Грип в дитини протікає з високою лихоманкою (до 39-40 градусів), ознобом, загальною слабкістю, катаральними явищами (подразненням в горлі, нежиттю, сухим кашлем, гіперемією зіва). Діагностика грипу в дітей заснована на клінічних та епідеміологічних даних, лабораторному виявленні вірусу (РІФ, ПЛР, ІФА, РСК, РГГА). Симптоматичне лікування грипу проводиться жарознижувальними, десенсибілізуючими та відхаркувальними засобами. Також здійснюється етіотропна терапія противірусними препаратами.

Грип у дітей відноситься до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), в яку також входять парагрип, аденовірусна інфекція, респіраторно-синцитіальна та риновірусна інфекції. Щорічно грип викликає сезонні епідемії, які вражають до 30% населення, половину з яких складають діти та підлітки. Найбільш схильні до захворюваності на грип діти віком від 3 до 14 років. Сприйнятливість до грипу в дитини в 4-5 разів більша, ніж у дорослого. Грип в дитини нерідко протікає з ускладненнями (приєднанням бронхіту, пневмонії, синуситу та ін.), Викликає загострення хронічних захворювань, тому профілактика епідемій грипу становить серйозну проблему педіатрії.

Причини грипу в дітей

Це захворювання являє собою дуже заразну інфекцію, яка легко поширюється від людини до людини. Епідемії сезонного грипу в дітей викликаються вірусами типів А, В і С. Основними поверхневими антигенами вірусу грипу є гемаглютинін (Н) та нейрамінідазу (N), на основі яких виділяють антигенні підтипи вірусів.

Найбільш високою мінливістю антигенної структури характеризується вірус типу А, здатний викликати епідемії та пандемії. Його гемаглютиніни представлені 15 підтипами (Н1-Н15), а нейрамінідази - 10 підтипами (N1-N10). Зазвичай під час сезонного грипу циркулюють штами H1N1 і H3N2. Штами вірусу типу А поширені серед людей, птахів та домашніх тварин.

Антигенна мінливість вірусу типу В виражена в меншій мірі. Зазвичай збудник викликає локальні спалахи або епідемії в межах однієї країни. Масові спалахи грипу типу В часто передують або збігаються за часом зі спалахами грипу типу А. Вірус типу В циркулює тільки в людській популяції, найчастіше вражаючи дітей.

Вірус грипу С має більш стабільну антигенну структуру. Він уражає людей та свиней, викликаючи лише спорадичні випадки захворювання. Тому всі вакцини проти грипу (Інфлувак, Ваксигрип, Грипол, Інфлексал В, Агріппол та ін.) містять актуальні в даному епідсезоні поверхневі антигени вірусів А та В.

Віруси грипу серед дітей поширюються переважно повітряно-крапельним шляхом при розмові, чханні, кашлі. Також діти можуть заразитися грипом через заражені вірусом засоби гігієни, іграшки та інші об'єкти. Поширенню грипу серед дітей сприяє мінливість погодних умов (коливання вологості і температури повітря), зниження імунної реактивності, гіповітаміноз, недостаток сонячного світла, перебування в дитячих колективах.

Віруси грипу проникають в організм через ніс або рот, фіксуються в циліндричному епітелії дихальних шляхів. За допомогою гемаглютиніну віруси грипу прикріплюються до клітин, а завдяки нейрамінідазі, яка руйнує клітинні мембрани, проникають всередину клітини, де починають синтез вірусних білків та реплікацію вірусної РНК. Потім нові віруси виходять з клітин-господарів, вражаючи інші здорові клітини та продовжуючи процес репродукції. Такий процес є вираженим катаральним запаленням. Через пошкоджений епітеліальний бар'єр віруси потрапляють в кровотоки та розносяться по всьому організму, викликаючи специфічну грипозну інтоксикацію.

Симптоми грипу в дитини

Період прихованого вірусоносійства триває від кількох годин до 2-4 діб. Початок грипу в дітей є гострим, з переважанням інтоксикаційного синдрому над катаральними явищами. У немовлят єдиним проявом грипу може бути висока лихоманка, в дітей до 5 років – підвищення температури до 39-40 градусів, риніт та кашель, а в більш старших дітей симптомами грипу є лихоманка, пітливість, озноб, сухий кашель, подразнення та біль у горлі.

Токсична дія на організм супроводжується погіршенням апетиту, млявістю, адинамією, головним болем, міалгією та артралгією, блювотою. Капіляротоксикоз викликає підвищення проникності судинних стінок, розвиток геморагічного синдрому - носових кровотеч, геморагій на шкірі та слизових оболонках, ін'єкції судин склер. У дітей може виникнути токсичне ураження ЦНС: енцефалопатія, нейротоксикоз, судоми, галюцинації. З боку серцево-судинної системи проявляється тахікардія та приглушеність серцевих тонів, з боку органів сечовиділення - мікроальбумінурія, мікрогематурія, зменшення діурезу.

По важкості вираженості катаральних явищ та симптомів інтоксикації виділяють легку, середню, важку та гіпертоксичну форми грипу в дітей. При типовому легкому та середньоважкому перебігу захворювання покращення стану дитини відбувається через 3-4 дні, але катаральне запалення зберігається іноді до 2 тижнів. У період реконвалесценції тривалий час може зберігатися астенія (швидка стомлюваність, слабкість, пітливість). Гіпертоксична форма грипу в дітей протікає з високим відсотком летальності внаслідок виникнення фатального набряку легенів, блискавичної пневмонії, ДВС-синдрому, гострої дихальної, серцево-судинної та ниркової недостатності.

Ускладнення грипу в дитини буває респіраторне або нереспіраторне. Найбільш часто ускладнення першої групи зустрічаються в дітей до 5 років і включають вірусні та вторинні бактеріальні пневмонії, викликані пневмококом, патогенним стафілококом, гемолітичним стрептококом, та викликають бронхіоліт, середній отит, синусит. Ускладнення нереспіраторного типу представлені міокардитом, міозитом, енцефалітом, синдромом Рея та ін.

Найбільш схильні до ризику важких ускладнень діти віком до 2 років, а також малюки, які страждають супутніми захворюваннями (бронхіальною астмою, вродженими вадами серця, імунодефіцитом, цукровим діабетом, захворюваннями нирок).

Діагностика грипу в дітей

При встановленні діагнозу педіатр враховує епідеміологічні дані та клінічну картину захворювання (лихоманку, інтоксикацію, катаральні явища, фізикальні зміни).
Лабораторне підтвердження грипу в дитини може проводитися за допомогою експрес-методик (ПЛР та РІФ), які визначають вірусні антигени в мазках-відбитках зі слизової порожнини носа та глотки. В окремих випадках використовуються серологічні та вірусологічні методи (ІФА, РСК - реакція зв'язування комплементу, РТГА- реакція гальмування гемаглютинації та ін.).

Для виключення ускладнень грипу дітям можуть знадобитися консультації вузьких спеціалістів (отоларинголога, дитячого невролога, пульмонолога, нефролога), дослідження загального аналізу крові та сечі, рентгенографія органів грудної клітки, бактеріологічне дослідження мокротиння, посів крові на стерильність. Також проводять диференціальну діагностику грипу з іншими ГРВІ, ентеровірусною інфекцією, геморагічною гарячкою, гепатитом А, кором та мононуклеозом.

Методи лікування грипу в дітей

Лікування дітей з легкою та середньоважкою формою грипу проводиться в домашніх умовах. Дітям молодшого віку, а також при важкому або ускладненому перебігу інфекції необхідна госпіталізація в інфекційний стаціонар. Протягом періоду лихоманки необхідно дотримуватися постільного режиму, вживати багато теплих напоїв.

Етіотропну терапію необхідно призначати в максимально ранні терміни. В педіатричній практиці використовуються наступні противірусні препарати: ремантадин, арбідол, таміфлю, грипферон, аміксин та ін. Симптоматична терапія грипу в дітей включає прийом жарознижуючих та протизапальних засобів (парацетамол, ібупрофен), муколітиків (амброксол, бромгексин, ереспал), протикашльових препаратів (сінекод, лібексин, тусупрекс), та закапування судинозвужувальних крапель в ніс.

В комплексі фармакотерапії грипу застосовуються антигістамінні препарати, вітамінні комплекси. При розвитку ларингіту або трахеїту ефективні ультразвукові інгаляції. У випадку виникнення бактеріальних ускладнень призначаються антибактеріальні препарати (пеніциліни, макроліди, цефалоспорини та ін.). В період реконвалесценції після грипу дітям рекомендується прийом адаптогенів та імуномодуляторів.

Прогноз та профілактика грипу

Типові випадки сезонного грипу зазвичай закінчуються одужанням дітей. Загроза для життя виникає при важких, гіпертоксичних та ускладнених формах грипу в дітей, які належать до груп ризику.

Для запобігання масовим спалахам сезонної інфекції та підвищення колективного імунітету щорічно проводиться додаткове щеплення дітей проти грипу. При захворюваності дитини грипом, іншим дітям в сім'ї та дорослим необхідно здійснювати екстрену профілактику противірусними препаратами та інтерферонами. В період епідемії вживаються заходи до роз'єднання дітей (ізоляція хворих, обмеження масових заходів, позачергові канікули), проводяться протиепідемічні заходи (вологе прибирання приміщень з деззасобами, провітрювання, кварцування).