Перейти до контенту

Харчування і сон – їх вплив на здоров’я дитини


значення сну і харчування для здоров'я дітей - Як нормалізувати сон дитини?
- Достатнє харчування в першу чергу
- Переваги спеціального дитячого харчування

Розглядаючи питання про нормальний сон малюка, в першу чергу слід визначити, скільки годин сну необхідно дитині для збереження здоров'я? Як часто повинна дитина спати і що їсти? На ці запитання вичерпну відповідь дали сучасні фахівці, що працюють в галузі психології та педіатрії. Отже, для дітей раннього віку рекомендована тривалість сну складає не менше 12 - 14 годин. Тим не менш, згідно статистичних даних, три четверті дітей сплять значно менше. В середньому сон маленьких дітей триває як мінімум на півтори-дві години менше фізіологічної норми. На перший погляд, здавалося б, різниця несуттєва. Тим більше, всі ми знаємо про те, що відомі генії дуже мало спали і довгий час працювали, навіть вночі. Тож невже недосипання є настільки важливим для здоров'я дітей? Багатьох батьків також цікавить питання про те, чи можна компенсувати регулярне недосипання дитини одноразовим тривалим сном?

Фінські фахівці дослідили, що навіть незначне регулярне недосипання може стати причиною імпульсивності та гіперактивності дитини, а також може сприяти виникненню синдрому дефіциту уваги у дітей. Тому для дитини недосипання є дуже шкідливим. Згідно фізіологічної норми, сон повинен починатися близько 21 години, оскільки в цей час починає активно виділятися гормон сну мелатонін, від якого м'язи розслабляються, а концентрація глюкози в крові у цей час зменшується. При цьому всі процеси в організмі дитини суттєво сповільнюються, температура тіла трохи зменшується і виникає стан сонливості. Якщо цей момент зловити, вимкнути світло і вкласти дитину в ліжко, то її сон буде глибоким і спокійним, без нічних пробуджень і почуття втоми протягом дня. Найактивніший синтез мелатоніну відбувається близько 2 години ночі. В цей час дитина повинна спокійно і глибоко спати, що дозволить гормону активно виділятися. Адже з давніх часів всім відомо, що хороший сон є запорукою здоров'я дитини.

Як нормалізувати сон дитини?

В першу чергу постарайтеся проводити денний час якомога активніше. Потрібно більше часу проводити з дитиною на свіжому повітрі, грати з нею в рухливі ігри, щоб малюк отримав максимальну кількість нових позитивних вражень. Активна життєдіяльність сприяє виробленню в дитини більшої кількості мелатоніну. Крім цього, потрібно разом з дитиною створити своєрідний ритуал засипання, якого потрібно дотримуватися кожен день. Це можуть бути спокійні ігри, купання, легка вечеря і читання нової книги. Дуже важливо, щоб дитина усвідомлювала, що настав час для сну.

Особливу увагу потрібно звернути на вечерю, адже причиною нічних занепокоєнь часто буває неправильний режим харчування. Не варто годувати дитину безпосередньо перед сном, між прийомом їжі та вкладанням у ліжко повинна бути хоча б невелика пауза тривалістю 30 - 40 хвилин. Можна ввести в раціон дитини трав'яні чаї із заспокійливим ефектом. Наприклад, рекомендують давати дитині перед сном чай з м'яти і меліси, оскільки вони допоможуть малюкові підготуватися до сну.

Достатнє харчування в першу чергу

На сьогоднішній день все частіше вживається термін дитяче харчування. Однак дуже багато батьків, а тим більше бабусь, стверджують, що раніше дитячого харчування взагалі не було, але без нього діти росли абсолютно нормально. Звичайно без спеціального дитячого харчування діти будуть рости. Але за результатами сучасних досліджень стало відомо, що близько 70 % дітей віком від року до двох та майже 60 % дітей третього року життя отримують недостатню добову кількість овочів та фруктів, що призводить до дефіциту вітаміну С. При цьому близько 50 % дітей відчувають дефіцит тваринних білків у харчуванні, тобто м'яса, птиці та молочних продуктів, що призводить до недостатнього забезпечення організму залізом.

Слід також зазначити, що брак заліза є прямим шляхом до анемії в дитини. Дефіцит вітаміну С завжди викликає погіршення імунітету. Без достатньої кількості вітамінів групи В можуть розвинутися серйозні порушення обміну речовин, а недостача вітаміну А призводить до погіршення зору в дитини. Щодо обмеженого вживання таких білкових продуктів, як риба, яйця, м'ясо, молоко, воно може викликати загальну затримку розвитку дитини, зниження захисних функцій організму та уповільнення росту.

Переваги спеціального дитячого харчування

Про користь дитячих продуктів можна судити хоча б навіть з жорстких вимог, які ставляться до їх виробництва. Всі ці вимоги повинні беззаперечно і однозначно виконуватися виробниками дитячого харчування.

В першу чергу слід зазначити, що для виробництва продуктів дитячого харчування вибирається найякісніша сировина з екологічно чистих районів. Крім цього, рецептура виготовлення продуктів дитячого харчування максимально адаптована під особливості дитячого організму. В таких продуктів є суворі обмеження щодо вмісту жиру, цукру та солі. Також регламентованою є кислотність дитячих кефірів та інших кисломолочних продуктів. Вона повинна становити не більше 100 градусів Тернера. До складу продуктів дитячого харчування не включаються підсилювачі смаку, штучні барвники, консерванти і ГМО.

Потрібно зазначити, що якісні дитячі продукти харчування абсолютно безпечні. Особливий контроль проходять лінії виробництва і транспорт, де стерильність повинна дотримуватись на рівні операційних кімнат у лікарнях. Продукти харчування для дітей випускаються тільки окремими лініями і в закритому режимі. Наявність таких хімічних елементів, як ртуть, свинець, миш'як, кадмій, а також пестицидів, мікотоксинів, афлотоксинів у таких приміщеннях недопустима.

Але найголовнішим в аспекті харчування дітей є те, що в раціоні повинні бути продукти, здатні забезпечити всі необхідні речовини, що відповідають за ріст малюка. Тому лікарі дієтологи радять купувати тільки якісне дитяче харчування відомих виробників, які добре зарекомендували себе на сучасному споживчому ринку. Це допоможе збалансувати дієту дитини, захистить її організм від шкідливих речовин, забезпечить нормальний і здоровий сон, та й загалом позбавить від багатьох захворювань та неприємностей.